Domů Jak ji vybrat? Sportovní ortézy Značky Jak ji používat? Akční ceny Kdy se používá?
Chondropatie patellae zvaná také chondropatie pately nebo chondromalacie je bolestivé onemocnění postihující čéšku či postranní vazy kolenního kloubu. Říká se mu také dívčí nebo běžecké koleno a je častou komplikací i u jinak zdravých sportovců.
Nemoc se nejčastěji objevuje u mladých lidí (od puberty do 35 let). Poměr nemocných je na straně dívek o něco vyšší (3 z pěti nemocných jsou dívky a ženy), což je pravděpodobně dáno rozdílnou anatomickou stavbou těla. Svou roli zde hrají i geneticky získané dispozice.
Za vznikem onemocnění stojí špatné postavení čéšky, která při pohybu přímo tlačí na kolenní kloub a chrupavku. Chrupavka se vlivem nepřirozené zátěže zvrásní a už nedokáže plně zajistit hladký průběh pohybu kolene. Koleno začne bolet – nejprve jen při vetší zátěži, později i při běžném pohybu. Poškození chrupavky je podobné jako při artróze. Ovšem při včas zahájené a důsledně dodržované léčbě je možné poškození chrupavky zcela vyléčit.
Léčba chondropatie patellae je dnes převážně konzervativní. Dříve často doporučovaná operace nevedla u většiny pacientů ke kýženému rychlému zlepšení a bylo tu také zvýšené riziko infekce. Základem léčby je několikatýdenní často i půlroční klid (žádné sportovní aktivity) doplněný o fyzioterapeutickou nebo magnetickou léčbu. Podpůrnou léčbu tvoří vhodně zvolené ortézy na koleno a v případě větších potíží i podávání tišících medikamentů (orálně i injekčně).
Návrat k aktivnímu sportu musí být velmi pozvolný, nejlépe pod dohledem zkušeného fyzioterapeuta. Sportování obvykle není možné bez podpůrných ortéz na koleno, které mohou zůstat nutností i po zbytek života.
Jestliže ani při pečlivě dodržované léčbě nedojde k výraznému zlepšení, je možné nakonec přistoupit k operaci. Provádí se artroskopicky. Chirurg nejprve zhodnotí funkčnost kolenní kloubu. Pokud není příliš poškozený, přeřízne opatrně postranní kolenní vaz, čímž uvolní tlak vyvíjený na čéšku.