banner mueller orteza na koleno

Ortéza na koleno

Domů Jak ji vybrat? Sportovní ortézy Značky Jak ji používat? Akční ceny Kdy se používá?

 

Doléčení po úrazech a operacích

Ortéza kolene má své nezastupitelné místo při doléčení po úrazech a operacích. Pomáhá udržet svaly, šlachy i kloub na správném místě, takže nedochází k pozdním komplikacím. Díky cílené kompresi zlepšuje prokrvení a látkovou výměnu v koleni, a tím urychluje vstřebávání otoků a hematomů a podporuje regeneraci tkáně. Svým tlakem také stimuluje svaly k jejich běžné činnosti a poskytuje mediální i laterární zpevnění až do okamžiku, kdy je aparát kolene opět schopen bezchybně fungovat.

 

Kdy je možné použít ortézu na koleno?

Ortéza na koleno je prospěšná při doléčení velmi širokého spektra úrazů s pooperačních stavů. S jejím výběrem vždy pomůže kvalifikovaný lékař nebo rehabilitační pracovník. Při lehkých úrazech kolene může pomoci i vyškolený lékárník a odpadá tak nutnost navštívit často velmi vytíženou ortopedickou ambulanci. Mezi lehké úrazy kolena patří například lehká nestabilita šlach a kolenního kloubu, natažení a mírné natrhnutí šlach a poranění podpůrného vaziva.

Speciální typy kolenních bandáží si vyžádá především operace menisku, plastika kolenních šlach nebo vaziva, veškeré operace kloubu, distenze postranních a zkřížených vazů apod.

 

Rozdělení ortéz podle typu potíží

Ortézy na koleno určené pro úpravu lehkých úrazů a finální doléčení po těžších operacích jsou vyrobeny obvykle z úpletu nebo neoprenu. Nasazují se za pomoci suchých zipů nebo natažením přes koleno. Prostor patelly může být volný i vyplněný. Dle typu potíží mohou být vyztuženy několika planžetami. Při indikaci jsou plně hrazeny pojišťovnou.

Rovné kolenní ortézy poskytují oporu mnohem větší oblasti (sahají od poloviny lýtek až do ¾ stehen). Pomáhají lépe fixovat kloub i kolenní vazy. Předepisuje je obvykle lékař a jsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.

Kloubové ortézy se zadní výztuhou pomáhají při nejvážnějších úrazech kolene. Základní typy hrazené pojišťovnou dokáží díky několika fixačním pásům udržet ortézu na místě opravdu pevně. Nadstandardní typy, na které je obvykle nutné si připlatit, mají navíc ještě umělý kloub, který velmi efektivně odlehčí tomu skutečnému.