banner mueller orteza na koleno

Ortéza na koleno

Domů Jak ji vybrat? Sportovní ortézy Značky Jak ji používat? Akční ceny Kdy se používá?

 

Lehké nestability kolena

Základem správné funkčnosti kolenního kloubu je dobrá stabilita kolene. Tu zajišťují jak pasivní stabilizátory (vazy a menisky), tak i stabilizátory aktivní (svaly a svalové úpony).

Lehké nestability kolena jsou nejčastěji způsobeny poškozením pasivních vazů a menisku.

 

Typ zranění

Mediální lehké nestability kolena jsou nejčastější formou zranění. Tvoří až 90 % všech zranění kolena vyžadujících akutní ošetření. Mediální poranění vzniká nesprávnou rotací bérce nebo přímým působením na kloub z jeho vnější strany. Obojí si lze poměrně lehce způsobit při sportu nebo běžných domácích pracích.  

Výjimkou nejsou ani zranění kolena utržená při sexu. Nejprve dochází pouze k lehkému poškození kloubního pouzdra a menisku. Pokud se zranění neošetří, rozsah poškození se dále prohlubuje.

Dalších 5 % úrazů připadá na laterární lehké nestability kolena. Vznikají působením přímého tlaku na kloub a vazivový aparát. Obvykle jde o pády z velké výšky či následky provozování extrémních sportů. Zranění opět začíná poraněním menisku a kloubního pouzdra, ale velmi rychle se může rozšířit i na zkřížené vazy a další části kolena.

Posledních 5 % úrazů zbývá na izolovaná poranění kolena. Příčinou je ve většině případů přímý náraz na přední plochu kloubu ve flexi. Typické je toto poranění především pro autonehody (koleno versus palubní deska).

 

Doba léčby a doléčení

První pomocí při lehké nestabilitě kolena je klid a snížení bolestivosti, se kterým může významně pomoci vhodná ortéza, v závažnějších případech i sádra. Toto období obvykle trvá 2 - 3 týdny. Poté následují rehabilitace a úplné funkční doléčení. Celý proces od zahájení léčby až po plně obnovenou funkčnost kolena trvá 4 - 6 týdnů a obvykle nezanechává trvalé následky.

Kolenní ortéza určená pro zvládání lehké nestability kolena je obvykle rozepínací po celé délce s důkladnou výztuhou vedení čéšky s vloženou kolenní dlahou z lehkého kovu či plastu. Samostatný materiál ortézy je velmi prodyšný, umožňující její dlouhodobé nošení.